Sklepy internetowe w systemie abonamentowym

122017

Zdecydowaliśmy się na uruchomienie sklepu internetowego. Wierzymy, że może być on dodatkowym albo nawet głównym źródłem dochodu w rodzinnym budżecie. Pełni zapału liczymy ile jesteśmy w stanie zainwestować w jego uruchomienie. Tylko czy to co mamy to dużo czy może za mało? Ile przeznaczyć na uruchomienie sklepu a ile na inne wydatki?

W poprzednim tekście (link) omówiłem korzyści wynikające z powierzenia wykonania sklepu internetowego wyspecjalizowanej firmie i zagrożenia, jakie trzeba wziąć pod uwagę decydując się na samodzielne wykonanie e-sklepu na darmowych platformach. Jest jednak trzecia możliwość, która może zadowolić zarówno osoby z niewielkim budżetem, jak i tych którzy chcą zainwestować większe pieniądze. Mam na myśli sklepy internetowe w systemie abonamentowym.

Jak działa sklep w systemie abonamentowym?

Tak jak wspomniałem, system abonamentowy może być opcją korzystną dla każdego typu e-sprzedawców. W skrócie polega na tym, że w zamian za miesięczną opłatę i umowę podpisaną na określony czas otrzymujemy miejsce na serwerze firmy, która taki system oferuje oraz gotowy wystandaryzowany sklep. Możemy go skonfigurować pod siebie w różnym zakresie. Zależy to często od pakietu, jaki wykupimy. Może być to tylko zmiana kolorów czy czcionek. Może także dotyczyć zmiany całego layout'u (tzw. skórki) a nawet konfiguracji i dostosowania do klienta poszczególnych funkcjonalności. Oczywiście wykonawcy takiego oprogramowania oferują przy tym również swoje wsparcie techniczne. Nie musimy więc martwić się tym, czy będziemy umieli taki sklep skonfigurować. Poza tym, administracja udostępniana do sklepów w systemie abonamentowym jest najczęściej intuicyjna i łatwa w obsłudze. Warto też zorientować się czy firma, która oferuje sklepy w systemie abonamentowym ma doświadczenie w naszej branży. Jeżeli planujesz np. uruchomić sklep z dekoracjami albo sklep z fototapetami czy fotoobrazami, przejrzyj portfolio firmy i dowiedz się czy ich narzędzia są przygotowane pod tego typu produkty.

Korzyści ze sklepu w systemie abonamentowym

Podstawową zaletą tego typu rozwiązania jest koszt jaki ponosimy na tzw. wejściu w inwestycję, bo przecież sklep internetowy jest także swego rodzaju inwestycją. W tym wypadku zamiast wydanych kilkunastu tysięcy zł lub wielu nocy zarwanych nad konfiguracją darmowego systemu, podpisujemy umowę na określony czas (najczęściej rok lub dwa) ponosimy opłatę wstępną, która jest często tylko ułamkiem kosztów poniesionych na budowę dedykowanego sklepu. Podczas trwania umowy jesteśmy zobowiązani do opłacania miesięcznego abonamentu, który wynosi zazwyczaj kilkaset złotych. Co otrzymujemy w zamian. Tak jak wspomniałem wcześniej miejsce na serwerze, gotowy sklep z możliwością dostosowania do naszych potrzeb oraz wsparcie techniczne. De facto mamy więc analogiczny sklep jak ten przygotowany na zamówienie ale jego koszt jest rozłożony na miesięczne raty i często sumarycznie niższy. Ma to ogromne znaczenie dla naszego biznesu. Nie tylko ze względu na zwykłe oszczędności.

Pilnuj budżetu na e-sklep

Otóż te pieniądze, które zaoszczędziliśmy uruchamiając sklep w systemie abonamentowym możemy przeznaczyć na różne formy promocji - reklamę w wyszukiwarkach, SEO, atrakcyjne dla klienta treści, promocję w social mediach. Pamiętajcie, że sam sklep to dopiero początek. Sklep internetowy musi jeszcze sprzedawać a my, jako właściciele takiego sklepu, musimy rozdysponować dostępny budżet tak, żeby starczyło na wszystkie niezbędne koszty.

O tym jakie koszty musimy brać pod uwagę uruchamiając i prowadząc sklep napiszę niedługo. W tym wpisie starałem się przybliżyć wam system abonamentowy w sklepach internetowych, jako rozwiązanie które pozwala zaoszczędzić w pierwszym okresie inwestycji i przeznaczyć środki na inne niezbędne koszty. Wielu właścicieli sklepów internetowych, których znam złapało się na tym, że wydali większość budżetu na uruchomienie sklepu. Niestety środków zabrakło już na promocję, pozycjonowanie i kontent. A sam sklep nie generował jeszcze zysków a raczej same straty. Stanęli więc w martwym punkcie - budżet na inwestycje wykorzystali, sklep nie zarabia, a nie właściciele nie mają albo nie chcą wykładać kolejnych pieniędzy.

System abonamentowy pozwala na rozłożenie budżetu pomiędzy koszt wykonania jak i koszt promocji. Dzięki temu sklep zacznie szybciej zarabiać, co z czasem pokryje nie tylko poniesione koszty ale także miesięczne koszty abonamentu. Sklep będzie się sam finansował - zarobi na generowane koszty a z czasem zacznie przynosić także zysk. A o to przecież w tym wszystkim chodzi.